👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق آموزش کشت ذرت دانه ای و علوفه ای

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق آموزش کشت ذرت دانه ای و علوفه ای

توضیحات:

تحقیق و پژوهش آموزش کشت ذرت دانه ای و علوفه ای، در قالب فایل word و در حجم  60 صفحه.

بخشی از متن:

منشأ اولیه ذرت، آمریکا است . ذرت اصلی ترین زراعت جهت تأمین مواد غذایی در مکزیک ، آمریکای مرکزی و جنوبی قبل از کشف قاره جدید بوده است.

ذرت یکی از غلات مهم و پر محصول و دارای اهمیت در تغذیه می باشد. از نظر سطح کشت بعد از گندم و برنج سومین غله به حساب می اید و بیش از 45 درصد ذرت دنیا در امریکا تولید می شود. مهمترین مناطق کشت ذرت در ایران استانهای مغان ، اردبیل ، مازندران ، گرگان و اطراف تهران می باشد . بنا به امار سال 1382 سطح کشت ذرت دانه ای در ایران حدود 210 هزار هکتار بوده که نزدیک به 2 میلیون تن عملکرد دانه داشته است بیشترین سطح کشت مریوط به استان فارس در حدود 100 هزار هکتار بوده که تولید ان بیش از 6 هزار تن ذرت دانه ای بوده که مقام اول کشوری را دارد. ذرت به عنوان گیاه دنیای جدید شناخته شده که حدود 3 هزار سال قبل از میلاد در امریکای جنوبی وجود داشته و بعد از سفر کریستف کلومب یعنی در 1494 میلادی از کوبا به اروپا و از انجا به اسیا منتقل شد.

منشأ و تاریخچه ذرت تحقیقات باستانشناسی در کشور مکزیک مشخص نموده است که ذرت حدوداً 4500 سال قبل از تاریخ در آنجا کشت می گردید . سه مبداء اولیه برای ذرت ذکر می نمایند که این سه مبداء منطبق با سه تمدن بزرگ در آمریکای جنوبی و مرکزی بوده ( inca در پرو Aztec در مکزیک ، Maya در گواتمالا)‌پس از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب در سال 1493 ذرت وارد اسپانیا گردید و از آنجا به ایتالیا و پرتغال و سایر کشورهای اروپائی گسترش یافت. پرتغالیها در اوایل قرن شانزدهم میلادی ذرت را وارد اندونزی ، افریقا ، هندوستان و چین نمودند. وارد شدن ذرت به ایران در سال 921 شمسی توسط پرتغالیها صورت گرفت و از آن به بعد بعنوان یک زراعت فرعی در حاشیه مزارع و باغات صیفی کشت می گردید. در ایران ذرت از سه دهه پیش رفته رفته جای خود را باز کرد و در سال 1353 جزء طرح های افزایش تولید جای داده شد.

اهمیت و ارزش غذایی ذرت

ذرت به دلیل خصوصیات خیلی زیاد خود مخصوصاً بدلیل قدرت سازگاری به شرایط اقلیمی گوناگونی که دارد خیلی زود در تمام دنیا گسترش یافت و مکان سوم را بعد از گندم و برنج از نظر سطح زیر کشت به خود اختصاص داده . گیاه ذرت مواد قندی و نشاسته زیادی دارد و عملکرد محصول ذرت علوفه ای بیش از 80 تن در هکتار است. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای تولید علوفه سبز ، سیلو و دانه است.

ذرت علوفه ای، علوفه بسیار خوشخوراکی جهت گاو و گوسفند است و شرایط مکانیزاسیون را بخوبی می پذیرد این نوع ذرت دارای مــــقادیر خیلی زیادی مواد معدنی مخصوصاً N.P.K CA. در مقایسه با موقعی است که بصورت دانه مصرف می گردد. در یک ســـــری آزمایش مشخص شده است که حدود 50% ماده خشک در برگ و ساقه ذخیره می گردد، همچنین حدود 37% ازت ، 26% فسفر و 61% پتاس و 79% کلسیم در برگ و ساقه موجود می باشد. علوفه این نوع ذرت غنی از مواد گلوسیدی و انرژی زا و فقیر از پروتئین است به همین دلیل این نوع علوفه را باید همراه با علوفه هائی که غنی از پروتئین هستند. بطور مخلوط در جیره غذایی دام وارد نمود. در ضمن ذرت فوق العاده سهل الهضم بوده و سیلوی آن برای دامهای پرواری عالیترین غذا است.

عوامل دیگری که باعث گردید این گیاه به مقدار خیلی زیاد گسترش یابد عبارتند از :

1. مقاومت خیلی زیاد نسبت به خشکی و ورس

2. عملکرد زیاد آن در هکتار

3. قدرت پذیرش مکانیزاسیون در مراحل مختلف کاشت، داشت ، برداشت

4. پذیرش کشتهای متوالی به مدت چند سال

5. سهم عمده و نقش روز افزون ذرت در تأمین مواد غذایی مورد نیاز انسانها ، دام و طیور و مصارف صنعتی

6. ارزش علوفه ای دانه و کاه ذر

خواص گیاه شناسی ذرت

ذرت گیاهی است یک پایه بدین معنی که گلهای نر و ماده جدا از هم ولی بر روی یک پایه قرار دارند. ذرت دارای ساقه استوانه ای می باشد که در مقطع عرضی بیضوی است. ارتفاع ساقه بسیار متغیر و بسته به شرایط اقلیمی به 8 متر هم می رسد ولی بطور معمول ساقه ذرت 3-5/1 مـــــتر طول دارد ضمناً ساقه ذرت تقریباً 3 سانتی متر و حدود8 تا 12 میان گره می باشد.

برگهای ذرت شبیه سایر غلات شامل پهنک برگ و غلاف است . غلاف برگ ذرت ساقه را در آغــوش می گیرد و طول برگ به 80-30 سانتی متر و عرض آن به 10 سانتی متر می رسد

تعداد برگهای ذرت بطور متوسط بین 12تا18 عدد است .واریته های زودرس تعداد برگ کمتر و ارقام دیررس برگ بیشتری دارند. ذرت دارای ریشه های قوی و انبوه ولی سطحی است.

همانطور که اشاره شد ذرت گیاهی است یک پایه و در نتیجه بعلت جدا بودن اعضاء زایشی گرده افشانی آن بطور غیر مستقیم و بیشتر بــــــوسیله باد صورت می گیرد و باد می تواند گرده ها را تا چندین کیلومتر منتقل نماید. تحت شرایط عادی مدت 24ساعت زمان لازم است تا عمل باروری یک بلال بطور کامل صورت گیرد ...

فهرست مطالب:

مقدمه

منشأ و تاریخچه ذرت

ذرت بلوری ( ذرت دانه سخت

الف : كاشت

ب _ داشت 

ج _برداشت

آموزش کاشت ذرت

انواع ذرت

شرایط آب و هوایی برای رشد ذرت.. 

خاک مناسب برای رشد ذرت.. 

روش کاشت ذرت.. 

مشخصات گیاه شناسی. 

تولید کننده‌های ذرت.. 

تاریخچه. 

انواع ذرت.. 

ذرت بو داده 

ذرت سخت.. 

ذرت دندان اسبی. 

ذرت نرم یا آردی. 

ذرت شیرین. 

ذرت مومی. 

آندوسپرم ذرت مومی. 

شرایط لازم برای رشد گیاه 

دما 

آب.. 

خاک.. 

زمان کاشت ذرت.. 

کود 

آفات و بیماریهای ذرت.. 

برداشت محصول. 

موارد استفاده از ذرت

مشخصات گیاهشناسی

تناوب زراعی : 

نیازغذایی : 

منشأ و تارخچه ذرت.. 

اهمیت و ارزش غذایی ذرت.. 

خواص گیاه شناسی ذرت.. 

ذرت غلاف دار

خاک مناسب ذرت 

عملیات کاشت ذرت

عملیات داشت ذرت

آبیاری

عملیات کولتیواتور 

برداشت ذرت

برداشت ذرت سیلوئی

تهیه زمین 

انتخاب بذر 

میزان بذر 

روش های کاشت 

کنترل علف های هرز 

مهمترین مراحل آبیاری ذرت عبارتند از 

عملیات برداشت

توصیه ها 

منبع

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت هورمون ها و دستگاه غدد درون ریز پاورپوینت آنالیز و تحلیل خانه Heliotrope Home پاورپوینت سند تحول بنادین (اصول کلی تربیت رسمی) فایل محاسبه اقساط و جدول استهلاک وام در نرم ‌افزار اکسل پاورپوینت (اسلاید) ایوان مدائن یا طاق کسری + فیلم